Slovensko po volbách

Diskusní večer s politologem Pavlem Hynčicou a poslancem Jiřím Kobzou: Slovensko po volbách

Po předčasných volbách na Slovensku 30. září není reálná jiná varianta, něž vytvoření vládní koalice Smer, Hlas a SNS. Premiér Robert Fico bude důsledně obhajovat slovenské národní zájmy, podobně jako to činí v Maďarsku Viktor Orbán a zujme zdrženlivý postoji k válce na Ukrajině, a naopak se od něho dočkáme důrazného odmítnutí migrace do Evropy. Nástup Roberta Fica povede spolu s polskými volbami a pádem Fialovy vlády po volbách k utužení vztahů mezi zeměmi V4. Shodli se na tom účastníci debaty, kterou letos 2. října pořádal v Praze na Vinohradech ve vinárně 2 Deci Institut svobody a přímé demokracie.

Diskusního večera s názvem „Slovensko po volbách“ se zúčastnili politolog PhDr. Pavel Hynčica a poslanec SPD Mgr. Jiří Kobza. Celým večerem provázel vysokoškolský pedagog profesor Ivo Budil.

Poslanec SPD Jiří Kobza, politolog Pavel Hynčica profesor Ivo Budil

Málokteré zahraniční volby byly sledovány v ČR tak jako právě proběhnuvší volby na Slovensku. Není to pouze proto, že je nám Slovensko jazykově, geograficky, kulturně a historicky velmi blízké, neboť jsme měli společné pohnuté dějiny ve společném státě. I když je Slovensko malým státem, byl mnohými komentátory a politology přikládán letošním předčasným volbám na Slovensku zásadní geopolitický význam.

Podle poslance SPD Jiřího Kobzy slovenské volby sami o sobě převratný moment neznamenaly, ale to co je podle něho převratné, je vývoj v Evropě. „Tyto volby jsou odrazem tohoto vývoje,“ uvedl Jiří Kobza. Stále více lidí podle Kobzy začíná chápat, že cesta progresivismu a liberální demokracie je cesta do pekel. „Je třeba se vrátit ke konzervativním hodnotám, které na slovenské scéně personifikuje právě Robert Fico.“ Tento vývoj očekává Kobza i za čtrnáct dní při volbách v Polsku a také v Německu, kde stále větší popularitu získává AfD. Lidé podle něho začínají chápat, že záplava Evropy migranty není cesta pokroku, ale naopak cesta zániku.

Podle politologa Pavla Hynčici mají slovenské volby a jejich výsledek významný evropský rozměr. „Výsledek slovenských voleb, když se podíváme, jaké strany se do parlamentu dostaly, a také jaké se nedostaly, tak to velmi usnadnilo pozici Robertu Ficovi, neboť on povede rozhovory se dvěma partnery, které jsou mu ideově blízcí. Robert Fico už před volbami deklaroval, že je mu blízká spolupráce Smeru a Hlasu, které jsou si programově blízko a obě strany patří k sociální demokracii,“ uvedl politolog.

Poslanec Mgr. Jiří Kobza

„Jedná se o dvě strany, které vzešly z jednoho politického subjektu, neboť jak je známo, Hlas vznikl odštěpením politiků ze Smeru. Takže je zde určitá mentální a lidská blízkost. Troufám si říci, že Peter Pelegrini, nemá jinou možnost, než jít do koalice se Smerem Roberta Fica. A co se týče Slovenské národní strany, ta byla v minulosti ideovým partnerem Smeru, a dokonce spolu vládly, a to jak v období 2006 – 2010, tak v období 2016 – 2020 takže se jedná o strany které jsou si blízké nejen mentálně, ale také z hlediska politických zájmů. Takže je jasné, že tady jiná varianta, něž vládní koalice Smer, Hlas a SNS nepřichází v úvahu,“ uvedl Hynčica.  

Podle Jiřího Kobzy bude Robert Fico jako premiér důsledně obhajovat slovenské národní zájmy, podobně jako to činí v Maďarsku Viktor Orbán. „Viktor Orbán chrání v maďarské společnosti konzervativní hodnoty. Což je i pro nás inspirující,“ uvedl Kobza. Podle něho není náhodou, že jako první Viktor Orbán blahopřál Ficovi, s tím, že se těší na spolupráci s vlastencem. Slovenská politika pod vedením Roberta Fica bude podle něho více vlastenecká, zaměřená na zájmy Slovenska a na ochranu slovenské společnosti. Známá jsou prohlášení Fica o tom, že jakmile se stane premiérem uzavře slovenské hranice pro příchod migrantů. To bude vyvolávat, jak předpokládá Kobza nevoli u politických neziskovek a v bruselské centrále EU.

Fico stejně jak Orbán, budou řešit migrační krizi uzavřením hranic, neboť žádná jiná možnost účinné obrany proti migrantské invazi do Evropy neexistuje. Jeho vztah k bruselskému centru, bude podle Kobzy obdobný jako u Orbána, bude tedy dělat autonomní politiku bez hledu na přání a výhrůžky Bruselu. „Je to vztah, když je podaný hodný, tak mu nikdo nic nedá, a když zlobí, ta je třeba jej uplácet. Takže myslím, že to může být pro Slovensko v konečném důsledku výhodné. Je nejvyšší čas, že na Slovensku nastoupil někdo takový jako Fico, a to se bavíme i o zájmech ČR, neboť Praha potřebuje až dojde ke změně vlády, silného a spolehlivého spojence, což se odrazí i ve vyjednávací síle V4,“ uvedl Kobza

Politolog PhDr. Pavel Hynčica

Jeho slova potvrdil i politolog Hynčica, podle kterého Fico bude klást jako premiér důraz na slovenské národní zájmy, a suverenitu včetně té hospodářské.  Robert Fico je podle něho velmi zkušený politik, který se poučil z minulých chyb: Zároveň Hynčica upozornil, že dříve i pod vedením Fica byla vládní koalice velice nesourodá, což dnes připravovaná koalice Smer, Hlas a SNS není. „V letech 2016 až 2020 byl Fico premiérem v dosti složité politické konstelaci. Fico bývá také kritizován za obojaký postoj k Bruselu, a za to, že byl v tu dobu příliš proevropský a něco jiného říkal domácímu publiku a něco jiného v Bruselu.

V tomto je někdy podle Hynčici srovnáván s Andrejem Babišem, který je v národních kruzích obviňován v ČR z téhož obojakého přístupu. Podle Hynčici, je třeba ale vidět že v letech 2016 a 2020 byl Fico pod silným tlakem. Vládní koalice byla nesourodá. Na jedné straně byla ve vládě Slovenská národní strana hájící důsledně slovenské zájmy, na straně druhé tam byli liberálně progresivistické síly reprezentované stranou MOST – Híd a zároveň i uvnitř Smeru už se formovala liberální opozice pod vedením Petra Pelegriniho, která pak ze Smeru odešla a založila stranu Hlas, která je dnes po volbách jazýčkem na vahách při sestavování nové slovenské vlády.

Právě v této době, musel Fico podle Hynčici vycházet i s těmito liberály, což mu ale příliš platné nebylo, protože jeho vláda potom skončila událostmi po vraždě novináře Jána Kucjaka a jeho snoubenky.

Podle Hynčici se Robert Fico dnes poučil, a po volbách v roce 2020 pochopil, že ustupovat liberálně progresivistickému tlaku se mu nevyplácí a začal profilovat Smer národně konzervativním směrem. Podle Hynčici bude Robert Fico rozvíjet národně konzervativní směřování i po sestavení nové vlády. Pokud bychom podle politologa umístili Roberta Fica na pomyslné škále mezi Andreje Babiše a Viktora Orbána bude mír Robert Fico blíže k Viktoru Orbánovi.



(ISPD)