Diskusní večer Ivana Davida a Radima Fialy: Politická situace v ČR a SPD

Rozdělení kandidátů na mediálně protěžované a druhou ligu zásadním způsobem ovlivnilo první kolo prezidentské volby. Shodli se na tom účastníci debaty, kterou 23. ledna pořádal v Praze na Vinohradech ve vinárně 2 Deci Institut svobody a přímé demokracie. Diskusní večer s názvem „Politická situace v ČR a SPD“ moderoval europoslanec Ivan David ředitel a jako host vystoupil 1. místopředseda SPD a předseda poslaneckého klubu Radim Fiala.

Krom prezidentské volby se diskuse týkala rovněž otázek hrozících rizik v oblasti hospodářství, sociální nestability a bezpečnosti pro českou společnost. Místopředseda SPD Radim Fiala podrobně vysvětloval, proč SPD nominovala do prezidentského klání právě Jaroslava Baštu. Podle Fialy bylo několik kandidátů a finální výběr byl učiněn ve spolupráci se všemi kraji.  Fiala také objasňoval, proč se nakonec rozhodl nekandidovat předseda SPD Tomio Okamura. 

Radim Fiala a Ivan David

Předseda poslaneckého klubu také objasnil kritéria, která hovořila pro výběr právě Jaroslava Bašty jako kandidáta SPD na pražský Hrad. „Jaroslav Bašta je člověk, který už za komunistů bojoval za svobodu a demokracii. To byl důvod, který zvláště vytane dnes, kdy vidíme, kdo postoupil do finále. Tedy lidé, kteří se zapletli s minulým režimem. A to jsem to řekl velmi diplomaticky,“ uvedl Fiala.  

Důležité je jaké hodnoty Jaroslav Bašta reprezentuje. A to byl podle Fialy důvod, proč jej nakonec vybrali. Podle Ivana Davida přímá volba sebou také nese velkou mediální manipulaci. Je to proto, že se lidé o tyto věci do hloubky nezajímají. Volební výsledek Jaroslava Bašty, je podle Davida způsoben hlavně tím, že se rozšířila fáma, že je třeba na úkor Bašty volit Andreje Babiše, aby nebylo druhé kolo Nerudová – Pavel.

Fiala také kritizoval rozdělení kandidátů na první trojici a ty ostatní mediálně znevýhodněné, kteří tím pádem dostali mnohem méně prostoru v televizních debatách a od počátku byli zvýhodňováni na úkor ostatních včetně Jaroslava Bašty. To vše podle pochybného průzkumu, který si zaplatila Česká televize. Podle těchto průzkumů měla Danuše Nerudová získat 25 procent a nakonec získala 13, což ukazuje na dvě věci, buď se ta čísla falšovala, nebo je ta agentura tak špatná.

Druhým fenoménem, který ovlivnil první kolo prezidentské volby, je podle Radima Fialy fenomén Babiš a Antibabiš. „Už osm let takto média vytvářejí obraz zlého Babiše a nutnosti boje proti němu a nebo naopak ho některá média vyzdvihují. Takže když se ti voliči pod tímto dojmem rozhodují, není divu, že výsledek Jaroslava Bašty by takový, jaký byl.

Podle Ivana Davida bylo rozdělení kandidátů na dvě kategorie v debatách předem připravenou akcí, která měla za cíl poškodit kandidáta SPD Jaroslava Baštu. Na adresu Petra Fialy podotkl, že prosazuje všechno, proti čemu se SPD dlouhodobě vymezuje. Ať už je to závislost na EU, gender a podpora akcí NATO na Ukrajině a další věci, které jsou pro naši zemi nebezpečné.

Podle Radima Fialy by nás Petr Pavel mohl zatáhnout do války, a to by mohlo mít katastrofální důsledky s milionem mrtvých na našem území. „Proto jasně říkám za sebe i za předsednictvo SPD, generála Petra Pavla, nikdy.

Dalším tématem, kterému se Radim Fiala věnoval byla válka na Ukrajině a její dopady na naši zem. Podle Ivana Davida má Západ na válce zájem a až jim dojdou Ukrajinci tak se budou snažit zatáhnout do konfliktu další země, včetně České republiky.

(ISPD)