Alternativy řešení energetické krize: Jak snížit ceny elektřiny a plynu?

Fialova vláda je zodpovědná za astronomicky rostoucí ceny elektřiny a plynu a nezvládá otázku energetické bezpečnosti a nezávislosti našeho státu. Místo výmluv na Putinovu válku na Ukrajině, jak dnes a denně od vlády slyšíme je třeba dosáhnout diverzifikace zdrojů dodávek zemního plynu. Shodli se na tom ve velké většině účastníci semináře „Alternativy řešení energetické krize: Jak snížit ceny elektřiny a plynu?“ pořádaného v pondělí 7. listopadu v poslanecké sněmovně pod patronací poslankyně SPD Marie Pošarové ve spolupráci s Institutem svobody a přímé demokracie (ISPD).

Předseda SPD Tomio Okamura při svém vystoupení na semináři

O budoucí podobě energetického mixu, vlivu klimatické agendy na energetiku a ceny energií z pohledu národních zájmů České republiky diskutovali přední odborníci na energetiku a ekonomiku včetně mnoha renomovaných osobností z akademické sféry a byznysu.

Celý seminář, který moderoval člen správní rady ISPD Tomáš Doležal zahájil předseda SPD Tomio Okamura: „Dvacet let veřejně hovořím a píšu o nutnosti diverzifikovat zdroje energií v České republice, a to bez ohledu na to, koho z dodavatelů máme či nemáme rádi. Všichni zde víme, co je příčinou současné energetické krize. Ta je dílem vítězství nesmyslné ideologie nad realitou. Německo a další země západu naplánovaly svou energetiku na odstavení uhlí a jádra a na tom, že tyhle zdroje nahradí plynem a obnovitelnými zdroji. To vloni odstartovalo krizi v Evropě, a i dnes to vrcholí nesmyslným účelovým odstřižením od levného plynu a ropy z Ruska,“ uvedl předseda SPD.

Seminář se konal pod záštitou poslankyně SPD Ing. Marie Pošarové

Do protievropského tábora jsme podle Tomia Okamury dnes zatlačili také Čínu a pomalu se tam přesouvají také arabské země a země latinské Ameriky. „Nejde už o energetiku, ale přežití evropské civilizace, protože se ve jménu anglosaské nadřazenosti odřezáváme jak od energetických surovin, tak od surovin strategických pro moderní technologie.

Přestože jsme jako republika soběstační, pokud jde o elektřinu, tak zcela úmyslně tuto soběstačnost dosavadní vlády podvázaly vývozem elektřiny do Německa a Rakouska a následným předraženým přeprodejem zpět. Německo před pár týdny odmítlo oficiální ruskou nabídku zprovoznit plynovod Nordstream 2 a zajistit tak plyn pro Evropu na tuhle zimní sezonu. Evropa si tak dobrovolně zúžila možnosti dodávek energií a pochopitelně jako bonus si odmítnutím plynu cenu plynu sama zvýšila.“

Energetická krize se podle předsedy SPD fakticky týká jen satelitů USA, přičemž z veřejných zdrojů víme, že USA nakupují ruský plyn přes Čínu. Spolu s nimi tak dnes činí další země, které tu možnost mají, jak Čína, tak Indie, Pákistán a další.

Energetický expert Ing. Ivan Noveský při svém vystoupení na semináři

„Při vyšetřováních se kriminalisté ptají Cui bono – komu, ku prospěchu. Když se podívám do USA, tak vidím, že odepsaný břidlicový plyn je konečně opět ve hře, stejně jako tam roste opět zbrojní výroba, kterou zastavil konec války v Afghánistánu. USA nakupují nejen ruský plyn, ale obnovili spolupráci i s Venezuelou a jejím prezidentem, proti kterému nedávno zosnovaly hned několik protistátních převratů. Zisky rekordně rostou i Gazpromu a jediný, kdo na všem tratí jsou Evropané, uvedl, “ mimo jiné Okamura

Podle předsedy SPD bychom měli mluvit o ideologické krizi, protože elektřiny, ropy a plynu je ve skutečnosti kolem nás dost. „Ale z nějakých důvodů se tu některým vládnoucím elitám zatemnily mozky, a jak říká náš přítel premiér Viktor Orbán, střílíme si do nohou, do rukou a vypadá to, že míříme už i na naše hlavy, uzavřel za bouřlivého potlesku své vystoupení Okamura..“

Ekonomka a vysokoškolská pedagožka Ilona Švihlíková na semináři

Tyto závěry podpořila svými odbornými stanovisky i většina expertů, kteří na semináři vystoupili. Ať už se jedná o ekonomku Ilonu Švihlíkovou, ředitele Sekce hospodářské politiky a hlavního ekonoma Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslava Čížka, popřípadě energetiky Pavla Janečka a Ivana Noveského, který se se svými odbornými stanovisky vystoupil v září i na protivládních demonstracích hnutí odporu na Václavském náměstí.

Kromě nich vystoupili na semináři i ekonom Lubomír Lízal, či manažer, architekt a současný pražský zastupitel Milan Urban.  Ve firemní části semináře, kde se se vystupující podělili o konkrétní zkušenosti z energetické praxe, vystoupili manažeři velkých energetických společností Jiří Matoušek z Centropolu, Martin Dostál ze společnosti Transform Lázně Bohdaneč či hlavní analytik společnosti Sev.en Energy Pavel Farkač. Všichni přítomní se shodli na neudržitelnosti současné situace v oblasti energetiky a nedostatečné podpoře a součinnosti vlády při zajišťování levnějších energií pro české občany.

(ISPD)